​Kirurgët nga stomaku i pacientes nxjerrin një kilogram flokë
Lifestyle

​Kirurgët nga stomaku i pacientes nxjerrin një kilogram flokë

13 Shtator 2017 | 8:32

Një vajzë nga India peshonte vetëm 30 kilogramë para se nga stomaku i saj të nxirrej një tufë e madhe flokësh.
Pacientja 20-vjeçare vuante nga sindroma Rapunzelov, një gjendje e rrallë ekstreme, e cila krijohet përmes ngrënies së flokëve. Mjekët e spitalit “Raxhavadi” në Mumbai thanë se vajza ishte lajmëruar për shkak të dhimbjeve në bark dhe vjelljes. Ata kanë nxjerrë nga stomaku i vajzës flokë në gjatësi prej 25 centimetrash dhe të gjera rreth 12 centimetra. Kirurgët thanë se vajza tash është në gjendje më të mirë, transmetojnë mediat britanike.

Më të lexuarat

Tribuna

Email