Deda: Qeveria Haradinaj s’do ta presë fundin e vitit
Lajme

Deda: Qeveria Haradinaj s’do ta presë fundin e vitit

10 Shkurt 2018 | 10:14
Deputeti i Kuvendit të Kosovës Ilir Deda është i bindur se qeveria “Haradinaj” nuk do ta presë fundin e këtij viti, me ç’rast Kosova do të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Deda një interviste për gazetën “Zëri”, duke shtuar se prej formimit e deri më tani ekzekutivi nuk e ka bërë asnjë punë të mirë

Deda ka folur edhe për demarkacionin me Malin e Zi, duke potencuar se nëse kjo temë nuk merr epilog pozitiv gjatë këtij muaji, atëherë qytetarët e vendit duhet ta harrojnë liberalizimin e vizave me BE-në së paku deri në vitin 2020.

Pavarësisht kritikave nga zyrtarët qeveritarë, të cilët deklaruan se Strategjia për Zgjerim e BE-së e favorizon Serbinë, Deda mendon ndryshe. Sipas tij, kjo Strategji kërkon definim të kufirit me Serbinë dhe një marrëveshje të obligueshme për normalizim të marrëdhënieve mes të dyja shteteve.

Më të lexuarat

Tribuna

Email