Kazuo Ishiguro fiton Nobelin për Letërsinë
Kulturë

Kazuo Ishiguro fiton Nobelin për Letërsinë

05 Tetor 2017 | 14:25

Kazuo Ishiguro është fituesi i Çmimit Nobel për Letërsinë për vitin 2017.Shkrimtari japonez i natyralizuar britanik është i njohur për shumë vepra, mes të cilave spikat ajo “Çfarë mbetet në fund të ditës”.

Kjo vepër letrare i dha atij çmimin “Booker Prize” dhe në bazë të saj u prodhua filmi me të njëjtin titull me aktorë Anthony Hopkins dhe Emma Thompson. Vitin e kaluar, Nobeli për Letërsinë i shkoi këngëtarit Bob Dylan, një vendim ky që shkaktoi polemika të shumta.

Më të lexuarat

Tribuna

Email