Koreja e Veriut: Nëse qëlloni qoftë edhe njëherë do hedhin në erë SHBA-në
Rajon - Botë

Koreja e Veriut: Nëse qëlloni qoftë edhe njëherë do hedhin në erë SHBA-në

20 Mars 2017 | 15:07

Koreja e Veriut ka premtuar për të nisë një sulm bërthamore ndaj SHBA-së nëse forcat amerikane që po stërviten në gadishullin Korean qëllojnë qoftë edhe njëherë kundër saj.
Shteti vetmitar i Kim Jong-un lëshoi paralajmërimin e bujshëm, ndërkohë që Uashingtoni dhe Koreja e Jugut po marrin pjesë në disa stërvitje masive ushtarake në rajon, shkruan “Daily Star”

Javën e kaluar, Shtëpia e Bardhë pranoi lufta me Korenë e Veriut është tashmë një opsion “në tavolinë”.

“Ushtria Popullore Koreane do të zvogëlojë bazat e agresionit dhe të përqendrohet tek raketa e pamposhtura me mbushje bërthamore për të mbrojtur sigurinë e vendit dhe lumturinë e njerëzve të saj në rast se SHBA-ja dhe Koreja e Jugut gjuajnë qoftë edhe një plumb të vetëm në territorin tonë”, ka thënë në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut .

Më të lexuarat

Tribuna

Email