Lajmet e Fundit

0
Sfida e radhës për boksierin kosovar me nënshtetësi gjermane do të jetë ajo e 20 dhjetorit, ndërsa në rast suksesi eventual gjasat që Krasniqi...

0
Bujar Vitia Rilindësi arbëresh Jeronim De Rada, është përkujtuar në 200-vjetorin e lindjes së tij në një tryezë shkencore të organizuar të premten nga Akademia...

Rajoni dhe bota

0
Stuhitë e borës vdekjeprurëse dhe të rëndë që kanë goditur verilindjen e SHBA-së të pa para ndonjëherë kanë shkaktuar një total prej 13 viktimave. Dy...

0
Kurdët e Irakut iu kanë dërguar apel përfaqësuesve amerikanë që t’iu dërgojnë armatim të rëndë që të luftojnë kundër Shtetit Islamik. Shtabi i “Pashmergas”, forcave...

Lajme nga Sporti

0
Art Kuqi Favoriti për titull dhe kampioni aktual e mbyllin vjeshtën duke u ballafaquar me njëra-tjetrën sot në stadiumin e kryeqytetit, në ndeshjen që cilësohet...

0
Lavdim Pireva Peja dhe Gjakova do të përballen për herë në këtë kampionat, pas asaj sfide aspak të barabartë muaj më parë, ku Vëllaznimi shënoi...

OP-ED

0
Arben Manaj Ka raste kur më qesharak të duket reagimi për një veprim, sesa vetë veprimi. Kjo m’u kujtua kur shikoja antienverizmin e stisur ndaj...

0
Gideon Rachman Brezi i prindërve të mi u mësua të jetojë nën hijen e bombës. Por për brezin tim, vetë ideja e luftës bërthamore tingëllon...

Lajme nga Showbiz

0
Së fundi Kim Kardashian ishte në Australi ku ka lansuar linjën e saj të shtatë të parfumeve Fleur Fatale. Por tani ajo ndodhet në Dubai...

0
Treshja e bukurosheve të estradës shqiptare, Elvana Gjata, dhe Marina e Luana Vjollca, vazhdojnë të jenë singël. Këngëtarja dhe dy motrat e ekranit duket se...

Relax

0
Një komunitet që banon midis kufirit të Pakistanit dhe Indisë jetojnë shumë gjatë, duke arritur moshën nga 110 deri në 120 vjeç. Vendbanimi i tyre...

0
Së fundmi shkencëtarët kanë paralajmëruar se peshqirët mund të jenë faktorët më të këqinj për të përhapur virus në shtëpi. Në këtë rast flitet...

Lajme nga Teknologjia

0
Nokia nuk është e vetmja kompani finlandeze që po fokusohet në tregun e tabletëve, pasi edhe kompania Jolla ka vendosur të bëhet pjesë e...

0
Facebook prezantoi një tjetër aplikacion të mëvetësishëm, të quajtur Facebook Groups. Ky aplikacion është krijuar nga Facebook për t’u dhënë mundësi përdoruesve të mbajnë...

Lajme nga Kultura

0
Bujar Vitija Departamenti i Filozofisë në Fakultetin Filozofik në Universitetin e Prishtinës dhe Shoqata e Filozofëve të Kosovës, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Filozofisë...

0
Bujar Vitija Në historinë e Teatrit Kombëtar të Kosovës, mund të jetë hera e parë që menaxhmenti thërret një konferencë të dytë për të njëjtën...

Ballina e Gazetës 15 Nëntor 2014

foto (3)